Použití čisticího laseru pro čištění Al-Si povlaku na sváru
S neustálým vývojem laserů jsou laserové svařovací stroje stále kvalifikovanější v oblasti svařování plechů. Například laserová svářečka používající bodové svařování ke svařování oceli s hliníkovým povlakem. Jakým problémům je třeba věnovat pozornost při svařování pohliníkovaného ocelového plechu? Jakou úpravou musí projít hliníkový ocelový plech, aby bylo dosaženo účelu svařování? Zpracovaný plechový profil lze použít až v dalších krocích po tomto procesu.
Když laserový svařovací stroj používá k opracování hliníkového ocelového plechu bodové svařování, potřebuje vyšší proud a bližší sledování svařovacího procesu než ocelový plech válcovaný za studena. Zároveň je velmi důležitá údržba elektrody, která by měla být kdykoli korigována, aby se zabránilo deformaci kontaktní plochy. Proto se při výrobě aluminizované oceli přidávají nekovové prvky.
Hliníková ocelová deska je ocelová deska potažená slitinou hliníku a křemíku, v níž je obsah hliníku 90 % a obsah křemíku 10 %. Povlak aluminizovaného ocelového plechu má vyšší teplotu tání než povlak pozinkovaného ocelového plechu, není snadno tekutý a má malou tavnou plochu. Proto není nutné používat tak velký proud jako při svařování pozinkovaného ocelového plechu. Zároveň je při svařování velmi málo škodlivého kouře, což může účinně chránit životní prostředí.
>> Laserové svářečky Riselaser
Proces bodového svařování laserové svářečky byl použit k dokončení svařování aluminizované oceli. Po svařování se však na svaru objevuje vrstva šedočerného materiálu. Tuto vrstvu šedého materiálu zanechává křemík po reakci. Aby bylo možné se s tímto zbytkem vypořádat, lze jej vyčistit silnými kyselinami, což však porušuje koncepci úspory energie a ochrany životního prostředí, takže je třeba zvolit jiný lepší způsob čištění.
Říká se, že laser je všemocný. Dokáže nejen svařovat kovy, ale také provádět čištění zařízení. Použití laserového čisticího zařízení k čištění svaru může nejen vyčistit zbytky, ale také nepoškodí základní povrch. Jedná se také o ekologický čisticí prostředek, který chrání životní prostředí.
Proces čištění laserového čisticího zařízení závisí na vlastnostech optického impulzu generovaného laserem a je založen na fotofyzikální reakci způsobené interakcí mezi paprskem o vysoké intenzitě, krátkým pulzním laserem a vrstvou znečištění.
Laserové čištění je "zelená" metoda čištění, při níž není třeba používat žádné chemické prostředky a čisticí roztoky. Vyčištěný odpad je v podstatě pevný prášek s malým objemem, snadno skladovatelný a recyklovatelný, což může snadno vyřešit znečištění životního prostředí způsobené chemickým čištěním. Neabrazivní a bezkontaktní povaha laserového čištění může tyto problémy vyřešit.
Laserový paprsek je bezpečně dopravován až do blízkosti čištěného předmětu optickým vláknem, odpadá tak složité a náročné seřizování a čištění optické trasy. Laser lze navíc propojit s manipulátorem a robotem, pohodlně realizovat operace na dlouhé vzdálenosti, čistit díly, které jsou tradičními metodami obtížně dosažitelné a přitom zajistit bezpečnost obsluhy.
Laserové čištění může odstranit všechny druhy znečišťujících látek na povrchu různých materiálů, dosáhnout čistoty, které nelze dosáhnout běžným čištěním a selektivně vyčistit znečišťující látky na povrchu materiálu, aniž by došlo k jeho poškození.
Díky vysoké účinnosti čištění a nízkým nákladům na dlouhodobé používání se laserové čisticí zařízení stane v budoucnu jednou z hlavních sil čištění a bude hledat výhody pro více průmyslových odvětví.